Tort Ciuchcia
Przy tym torcie było pełno zabawy jak i roboty. Przyznam jest bardzo czasochłonny ale wynagrodzeniem jest szczęśliwa buzia mojego dziecka. Smak dorównuje wyglądowi. Tort został przygotowany na bardzo liczną rodzinę i nic nie pozostało...chyba im smakowało :-). ... "Mamo ale wagon węgielski musi być... a gdzie ciucha ma tłoki ? - też muszą być bo jak koła będą się kręcić... oj Mamo Mamo ..."





Składniki na bardzo duży tort - długość łączna 81-90 cm.
Prostokątna blachę o wymiarach 20 x 27 cm wykładamy papierem do pieczenia.
Formę półokrągłą o wymiarach 14 x 20 cm wykładamy papierem do pieczenia.
Przed pieczeniem średnio nagrzewamy piekarnik.
Składniki na biszkopt :
- 2 jajka (wielkość L)
- 3 łyżki mąki pszennej / tortowej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Do miski przesiewamy mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia.
Białka oddzielamy od żółtek.
Białka ubijamy na sztywna pianę. Do ubitych białek, stopniowo dodajemy cukier kryształ i dokładnie łączymy składniki. Następnie wlewamy żółtka- miksujemy. Gdy uzyskamy jednolitą, jasnozłotą masę wyłączamy mikser i zastępujemy go łyżką drewniana lub trzepaczką. Do masy jajecznej wsypujemy (stopniowo) przesiane suche składniki i delikatnie mieszamy by powstała nam jasnozłota masa.
Kakaową masę przekładamy do formy (20 x 14/15 cm) i pieczemy ją w 150-160 stopniach Celsjusza przez 20-25 minut, do tzw. suchego patyczka (piekarnik elektryczny, funkcja termoobieg). Po upieczeniu biszkopt wykładamy z piekarnika i zaczynając od węższej strony biszkoptu umieszczamy go w półokrągłej blaszce, nadmiar biszkoptu odcinamy - zdjęcia pomocnicze powyżej. Biszkopt pozostawiamy do przestygnięcia.
Składniki na biszkopt ucierany:
- 3 jajka (wielkość L)
- 150 g mąki pszennej / tortowej
- 150 g cukru kryształu
- 40 g budyniu waniliowego bez cukru (1 x 40 g)
- 3/4 szklanki oleju roślinnego / słonecznikowego / rzepakowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Do miski przesiewamy mąkę pszenną, sypki budyń i proszek do pieczenia.
Białka oddzielamy od żółtek.
Białka ubijamy na sztywna pianę. Do ubitych białek, stopniowo dodajemy cukier kryształ i dokładnie łączymy składniki. Następnie wlewamy na przemian żółtka i olej- miksujemy. Gdy uzyskamy jednolitą, jasnozłotą masę wyłączamy mikser i zastępujemy go łyżką drewniana lub trzepaczką. Do masy jajecznej wsypujemy (stopniowo) przesiane suche składniki i delikatnie mieszamy by powstała nam kakaowa masa.
Kakaową masę przekładamy do formy (20 x 27cm) i pieczemy ją w 150-160 stopniach Celsjusza przez 20-25 minut, do tzw. suchego patyczka (piekarnik elektryczny, funkcja termoobieg). Biszkopt pozostawiamy do przestygnięcia.
Z podanego przepisu pieczemy jeszcze 2 takie same biszkopty.
Składniki na masę czekoladowo-orzechową:
- 300 g miękkiego masła
- 2 opakowania budyniu czekoladowego bez cukru ( 2 x 40g)
- 6 łyżek cukru kryształu
- 700 ml mleka
- 1 kieliszek wódki
- 2 łyżki gorzkiego kakao
- 100 g startej na grubych oczkach (lub drobno posiekanej) czekolady
Do garnuszka wlewamy 200 ml mleka i dodajemy do niego dwa opakowania budyniu, gorzkie kakao i cukier. Składniki dokładnie łączymy ze sobą. Do rondla nalewamy 500 ml mleka i doprowadzamy do jego zagotowania. Do gotującego się mleka dodajemy surową masę. Powstały budyń gotujemy na bardzo małym ogniu przez około 5 minut cały czas mieszając go by nie przywarł do spodu naczynia. Po ugotowaniu przykrywamy go folią i odstawiamy do przestygnięcia.
W makutrze ucieramy na puch masło. Do utartego tłuszczu dodajemy stopniowo zimny budyń , alkohol, startą czekoladę i rozcieramy. Gotową masę wkładamy do lodówki.
Składniki na masę śmietankową:
- 80 g miękkiego masła
- 1 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru (1 x 40g)
- 1 łyżka cukru kryształu
- 200 ml mleka
Do garnuszka wlewamy 50 ml mleka i dodajemy do niego dwa opakowania budyniu i cukier. Składniki dokładnie łączymy ze sobą. Do rondla nalewamy 150 ml mleka i doprowadzamy do jego zagotowania. Do gotującego się mleka dodajemy surową masę. Powstały budyń gotujemy na bardzo małym ogniu przez około 5 minut cały czas mieszając go by nie przywarł do spodu naczynia. Po ugotowaniu przykrywamy go folią i odstawiamy do przestygnięcia.
W makutrze ucieramy na puch masło. Do utartego tłuszczu dodajemy stopniowo zimny budyń i rozcieramy. Gotową masę przekładamy na biszkopt ułożony w półokrągłej blaszce.
Blaszkę z ciastem i masa wkładamy do lodówki na 2 godziny.
Składniki na polewę czekoladową:
- 300 g gorzkiej czekolady
- 250 g masła lub dobrej margaryny
- 3 łyżki cukru kryształu
- 5 łyżek mleka
- 3 łyżki gorzkiego kakao
Czekoladę łamiemy w drobne cząstki.
Do rondelka wkładamy składniki - masło, kakao, mleko, cukier i połamaną czekoladę. Rondelek umieszczamy na bardzo małym palniku i doprowadzamy do połączenia się składników na jednolitą masę. Pamiętamy o mieszaniu składników podczas ich roztapiania (dzięki temu się nie przypalą składniki). Gotową polewę ściągami z palnika.
Składniki na różowy lukier:
- 125 g cukru pudru
- 1 łyżka kwaśnej, gęstej śmietany (18%)
- kilka kryształków czerwonego barwnika spożywczego
Do miski kamionkowej wsypujemy cukier, barwnik i dodajemy do niego śmietanę. Za pomocą pałki drewnianej ucieramy składniki tak długo , aż pojawią się banieczki z powietrzem.
Dodatkowo:
- 300 g okrągłych biszkoptów
- 400 g galaretka makarena
- kolorowe lentrynki
- lizak gwizdek
- kolorowe pisaki lukrowe/ cukrowe
- 300 g rurek kokosowych
- 200 g czekolady
- galaretki maliny
- cukierki
- czekoladowe literki i cyferki
- kwaśne czerwone żelki lub lukrecja
- czekoladowe groszki
Za pomocą różowego lukru barwimy 8 sztuk biszkoptów okrągłych i odstawiamy je na kratce by ociekły z nadmiaru lukru. Następnie pisakiem lukrowym, czerwonym malujemy na nich esy - floresy.
Wykonanie:
Prostokątny, upieczony i przestudzony biszkopt (20 x 27 cm) dzielimy wzdłuż na pół. Kolejne dwa biszkopty dzielimy na cztery równe części tak by powstało nam 8 biszkoptów o wymiarach 10 x 13,5 cm. Dwa prostokąty 10 x 13,5 cm przecinamy poziomo - tak by powstały nam 4 cienkie prostokąty. Dwa cienkie prostokąty przecinamy na pół - mają łącznie być 4 prostokąty o wymiarach 10 x 7,6 (7,5) cm. Z jednego prostokąta 10 x 13,5 cm będziemy robić belki do wagonów - zdjęcia pomocnicze powyżej.
Teraz składamy pociąg:
Masą czekoladową przekładamy dwa prostokąty o wymiarach 10 x 27 cm. Ciasto cienko smarujemy masą czekoladową z wierzchu.
Cztery prostokąty o wymiarach 10 x 7,5 (7,6) cm przekładamy masą czekoladową. Prostokąty mocujemy na jednym z krótszych brzegów prostokąta 10 x 27 cm.
Roladę nadzianą biała masą budyniową wykładamy z formy i mocujemy ją na prostokącie 10 x 27 cm - zdjęcia pomocnicze powyżej.
Powstającą powoli lokomotywę smarujemy masa czekoladową a następnie polewamy polewą czekoladową - zdjęcia pomocnicze powyżej. Tak przygotowane ciasto wkładamy na 2 godziny do lodówki by dobrze się schłodziło.
Pozostałe prostokąty 10 x 13,5 cm przekładamy masą czekoladową, smarujemy je cienko z wierzchu również masą - będą to nasze wagony - i również oblewamy je polewą czekoladową - zdjęcia pomocnicze powyżej. Wagony wkładamy na 2 godziny do lodówki.
W między czasie przygotowujemy ozdoby parowozu- za pomocą wykałaczek łączymy po dwa biszkopty ze sobą tak powinno nam powstać 12 kół które moczymy w polewie czekoladowej i układamy na kratce by ociekły z nadmiaru czekolady. Gdy czekolada zastygnie już na kołach dekorujemy je czerwonym pisakiem lukrowym i groszkiem czekoladowym - zdjęcia pomocnicze powyżej.
Powinny nam pozostać jeszcze 3 biszkopty - za pomocą kieliszka do wódki i np. metalowej końcówki do worka cukierniczego wycinamy z biszkoptów (dwóch) dwie wielkości. Za pomocą wykałaczki spinamy biszkopty- większy, średni i najmniejszy i również zamaczamy je w polewie czekoladowej i odstawiamy na kratce by ociekły z nadmiaru czekolady (będzie to zalążek naszego komina). Z pozostałości, z biszkopta wycinamy 3 niewielkie prostokąty (2 x 2 cm) i zamaczamy je w czekoladzie oraz suszymy na kratce. Gdy czekolada zastygła nam już na wszystkich elementach za pomocą wykałaczek mocujemy- jeden kwadrat biszkoptowy (2x2 cm) i z trzema wielkościami biszkoptów (komin); małe biszkoptowe kwadraty (2 x 2 cm) z okrągłą, pomarańczową galaretką (makareną).
Z galaretki makareny odcinamy brzegi.
Teraz zdobimy ciuchcie różnymi elementami - komin, gwizdek, koła, dach z o lukrowanych biszkoptów na różowo - przy tym wszystkim pomagamy sobie wykałaczkami.
Zdjęcia pomocnicze powyżej.
Tak samo dekorujemy wagony- zdobiąc je galaretkami makarena, rurkami kokosowymi, czekoladkami, drami, lentrynkami, cukierkami .....
Tort przechowujemy w lodówce.
Smacznego
Data publikacji: 30/01/2015
comments powered by Disqus