Pączki ziemniaczane solone

To pączusie wykonane z myślą o Agacie (pozdrawiam :)), nie je ona słodkiego ale przecież i jej coś od życia się należy i Tłusty Czwartek trzeba jakoś uczcić. No to z myślą o niej ( jak i o innych ) zrobiłam szybkie, pyszne i bardzo tanie (nie ukrywam) pączki solone. Polecam.

Ocena:
1 5

Składniki na 45 sztuki.

Do smażenia będziemy potrzebować 0,5- 1 l oleju słonecznikowego/rzepakowego/roślinnego lub smalcu ( w zależności od rondla jakiego użyjemy).

Miskę lub głęboki talerz wykładamy papierowymi ręcznikami kuchennymi.


Składniki:
  • 500 g ugotowanych ziemniaków
  • 150 g mąki pszennej typu 450
  • 1 surowe jajko (wielkość L)
  • 20 g świeżych drożdży
  • 2 łyżki wody (nie więcej)

Dodatkowo:
  • sól

Do smażenia:
  • 0,5-1 l oleju słonecznikowego/rzepakowego/roślinnego lub smalcu

Tłuszcz do smażenia przelewamy / przekładamy do garnka wysokiego ale nie koniecznie szerokiego. Naczynie kładziemy na średnim palniku a następnie tłuszcz doprowadzamy do mocnego zagrzania (tłuszcz nagrzewamy dopiero gdy mamy gotową masę na pączki).


Wykonanie:

Ugotowane (mogą być letnie) ziemniaki odsączamy z wody i przeciskamy je przez praskę do ziemniaków lub przepuszczamy je przez maszynkę do mięsa. Zmięte ziemniaki przekładamy do miski i dodajemy do nich przesiana mąkę, wbijamy surowe jako i rozpuszczone drożdże w 2 łyżkach wody. Łyżką drewnianą zarabiamy gładkie, jednolite ciasto (ma być lepiące się).

Małą łyżeczkę ( ja użyłam miarki odpowiadającej 1 łyżeczce ) należy natłuścić olejem jak i własne dłonie. Za pomocą miarki (łyżeczki) nabieramy masę i dłońmi formujemy kulki, które bezpośrednio wrzucamy do nagrzanego oleju / smalcu. Pączki same będą się nam obracać w tłuszczu ( i rosnąć). Każdego małego pączka smażymy na ciemnobrązowy kolor , około 5-7 minut. Usmażone pączusie wykładamy łyżką cedzakową i odsączamy z tłuszczu na papierowym ręczniku kuchennym.

Każdego, usmażonego pączka zaraz przed podaniem oprószamy solą. Podajemy.

Smacznego


Data publikacji: 27/02/2014


comments powered by Disqus