Drożdżówki z truskawkami i cukrem kandyzowanym

Sezon truskawkowy ruszył pełną parą a ja jeszcze odnalazłam w spiżarni kilka słoiczków truskawek z ubiegłego roku. A że trzeba miejsce zrobić na kolejne przetwory...Proste, pyszne pulchne drożdżowe ciasto z truskawkami i kandyzowanym cukrem.

Ocena:
1 5

Składniki na 18 sztuk.

Blachy do pieczenia należy natłuścić np. margaryną.

Przed pieczeniem lekko nagrzewamy piekarnik.


Składniki na ciasto drożdżowe:
  • 500 g mąki pszennej / tortowej
  • 40 g świeżych drożdży
  • 250 ml letniego mleka
  • 2 surowe żółtka
  • 60 g cukru
  • 50 g roztopionej margaryny lub masła

Dodatkowo:
  • 1 l truskawek w zalewie
  • 2 surowe białka
  • 5-6 łyżek kandyzowanego cukru

Truskawki odsączamy na sitku.

Białka wlewamy do miski i lekko podbijamy.


Wykonanie:

Do wysokiego kubka wlewamy 1/4 szklanki letniego mleka , do którego dodajemy rozdrobnione drożdże ,2 łyżki cukru i 2 łyżki mąki. Składniki łączymy ze sobą na jednolitą masę. Powstały zaczyn przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Zaczyn powinien podwoić swoja objętość.

Surowe żółtka wlewamy do miski, dodajemy do niech resztę cukru. Składniki ucieram na złotą, puszystą masę. Do powstałej masy jajecznej dodajemy rozpuszczony tłuszcz- ucieramy. Do szerokiej, wysokiej miski przesiewamy mąkę do której wlewamy zaczyn, pozostałe mleko i utartą masę z żółtkami. Wyrabiamy ciasto tak długo aż odklei się nam od ręki (ja wyrabiałam je 10 minut). Wyrobione ciasto wkładamy do miski i przykrywamy suchą, czysta ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce by podwoiło są objętość.

Gdy ciasto wyrośnie , wykładamy je z miski i na lekko oprószonej mąką stolnicy wałkujemy je na grubość 2,5 cm. Za pomocą szklanki, wycinamy w płacie ciasta okręgi (średnica 6-8 cm), które układamy z zachowaniem dużych odstępów na blaszce do pieczenia. Okręgi przykrywamy czystą, suchą ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy nasze okręgi już wyrosną, w środku każdego robimy wgłębienie, pozostawiając około 1,5 cm obręczy - zdjęcia pomocnicze powyżej. Do naszych zagłębień nakładamy truskawki, boki ciasta smarujemy roztrzepanym białkiem i posypujemy kandyzowanym cukrem. Tak przygotowane kołaczyki pieczemy w 130-140 stopniach Celsjusza przez 20-25 minut, aż ciasto ładnie się nam zarumieni (piekarnik elektryczny, funkcja pieczenia góra-dół). Po upieczeniu drożdżówki wykładamy z piekarnika i pozostawiamy je do lekkiego przestygnięcia.

Podajemy.

Smacznego


<a href="http://zmiksowani.pl/akcje-kulinarne/siedemnasta-truskawka" target="blank" title="Siedemnasta Truskawka"><img src="//zmiksowani.pl/image/miks/afeb16076b6b16811d203245d9f03578v2.jpg" width="158" height="188" border="0" alt="Siedemnasta Truskawka"/></a>


Data publikacji: 23/05/2017


comments powered by Disqus