Ciasteczka żytnie

Bardzo zdrowa jest mąka żytnia i produkowane z niej płatki żytnie gdyż zawierają one dużo błonnika który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego, reguluje przemianę materii i zawiera szereg witamin takich jak B6, cynk, magnez czy żelazo. Dlatego też warto w naszą dietę wprowadzać równie słodycze, ciastka, ciasteczka które za pomocą mąki i płatków żytnich powstają. Proponuje do tych produktów dodać również prażony słonecznik wraz z rodzynkami.

Ocena:
1 5

Składniki na 2 blachy do pieczenia.

Blachę należy wyłożyć papierem do pieczenia.

Przed pieczeniem mocno nagrzewamy piekarnik.


Składniki:
  • 1 i 1/3 szklanki mąki żytniej (typ 720)
  • 1 szklanka płatków żytnich
  • 200 g masła
  • 1 szklanka ziaren słonecznika
  • 1/2 szklanki rodzynek
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Wykonanie:

Na suchą patelnie wsypujemy ziarna słonecznika i na najmniejszym palniku prażymy je. Uprażony słonecznik ściągamy z palnika.

Do miski przekładamy miękkie masło wraz z cukrem pudrem i ucieramy na puch. To utartego tłuszczu dodajemy mąkę żytnią, proszek do pieczenia, płatki żytnie, rodzynki oraz uprażony słonecznik- i za pomocą dłoni zagniatamy ciasto . Z powstałego surowego ciasta, za pomocą miarki (odpowiadającej miarowo 1 łyżce) formujemy półokrągłe ciastka, które układamy na wcześniej przygotowanej blaszce do pieczenia. Surowe ciastka pieczemy 180 stopniach Celsjusza przez 12-13 minut aż ładnie się nam zarumienią (piekarnik elektryczny, funkcja pieczenia termoobieg). Po upieczeniu ciastka wykładamy z piekarnika i pozostawiamy je do przestygnięcia.

Podajemy.

Smacznego


<a href="http://zmiksowani.pl/akcje-kulinarne/wiosenne-slodkosci" target="blank" title="Wiosenne słodkości!"><img src="http://zmiksowani.pl/image/miks/2a8790e4b8678214013573f5f59bde1dv2.jpg" width="154" height="232" border="0" alt="Wiosenne słodkości!"/></a>


Data publikacji: 03/06/2015


comments powered by Disqus