Chleb rustykalny (Pain Rustique)

Przepyszny, biały, dziurawy i zachowujący niesamowicie długo świeżość, pomimo iż wyrabiamy go na drożdżach. Niesamowicie chrupiąca skórka, delikatny miąższ i... wracają wspomnienia z dzieciństwa ... domowe masło wyrabiane przez babcie, pomidory z ogródka..... żyć i nie umierać...

Proponuje zrobić chleb z podwójnej porcji gdyż bardzo szybko go zjecie...

Ocena:
1 5

Składniki na jedną blachę do pieczenia.

Blachę wykładamy papierem do pieczenia i lekko oprószamy mąką pszenną.

Przed pieczeniem mocno nagrzewamy piekarnik.


Składniki na poolish (rodzaj zaczynu):
  • 230 g mąki pszennej typ 500
  • 230 g przegotowanej, ostudzonej wody
  • 1 g pokruszonych świeżych drożdży

Do miski wlewamy wodę, dodajemy drożdże i mąkę. Składniki dokładnie łączymy na jednolitą, gładką masę. Powstały zaczyn przykrywamy folią spożywczą i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na około 12-16 godzin. Można również powstały zaczyn pozostawić w zwykłym pojemniku plastikowym z przykrywką.

Najlepiej zaczyn przygotować wieczorem dnia poprzedzającego nasz wypiek.


Składniki na ciasto właściwe:
  • cały zaczyn z dnia poprzedniego
  • 230 g mąki pszennej typ 500
  • 90 ml letniej, przegotowanej wody
  • 10 g soli
  • 6 g świeżych drożdży

Wykonanie:

Do kubka wlewamy 90 ml letniej wody i rozpuszczamy w niej drożdże wraz ze solą.

Do dużej miski przekładamy zaczyn z dnia poprzedniego, dodajemy drożdże rozpuszczone z solą w wodzie oraz mąkę. Za pomocą łyżki drewnianej wyrabiamy jednolite ciasto. Powstałą (lepiącą się) masę przykrywamy ponownie folią spożywczą i pozostawiamy w ciepłym miejscu na 50-60 minut. Po tym czasie ściągamy folię i za pomocą łyżki drewnianej odgazowujemy ciasto (chwile je wyrabiamy), po czym ponownie przykrywamy folią i pozostawiamy je do wyrośnięcia na kolejne 30 minut w ciepłym miejscu.

Po upływie podanego czasu ciasto przekładamy na oprószona mąką stolnicę, zarabiamy, formujemy na kształt owala i zwijamy dłuższą stroną tworząc rulon. Ciasto będzie lepiące, nie będzie zwarte. Surowy bochen przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pozostawić do wyrośnięcia na około 20- 25 minut (lub do czasu aż chleb wyraźnie urośnie).

Surowy bochen pieczemy około 30 minut w 220-240 stopniach Celsjusza- lub do czasu gdy chleb ładnie zbrązowieje a ostukany od spodu będzie wydawał głuchy odgłos (piekarnik elektryczny, funkcja pieczenia termoobieg).

Po upieczeniu chleb wykładamy z piekarnika i pozostawiamy do przestygnięcia.

Podajemy.

Smacznego


Data publikacji: 20/03/2015


comments powered by Disqus